kotuy

Budownictwo

CMS-CMS to skrót od angielskiego Content Management System (System Zarządzania Treścią). Jest to strona internetowa, posiadająca panel administracyjny, który pozwala na samodzielne i bezpłatne zmienianie treści bez znajomości programowania. Znalezione obrazy dla zapytania CMS

Strona internetowa oparta na systemie CMS pozwala na własnoręczną edycję treści bez posiadania wiedzy informatycznej.

Dodawanie, modyfikowanie i usuwanie tekstów, tabel, grafik, zdjęć, filmów, a nawet całych podstron i działów odbywa się przez klikanie przycisków. Podczas pisania tekstu można używać przycisków do formatowania tekstu (np. pogrubianie, wstawianie odnośnika) podobnych do tych z Worda.

Najpopularniejsze systemy CMS posiadają (zazwyczaj darmowe) dodatki, zwane wtyczkami. Wtyczką może być np. galeria zdjęć, zestaw dodatków pomagających w pozycjonowaniu, forum dyskusyjne, system rezerwacji pokojów hotelowych, czy przycisk "Lubię to" Facebooka. Instalacja wtyczki zazwyczaj ogranicza się do wpisania jej nazwy i kliknięcia jednego przycisku, o ile używa się wystarczająco nowoczesnego systemu CMS, np. WordPressa, którego panel administracyjny widać poniżej.

 

Podobnie, jak samochód z zewnątrz wyglądający prosto, od wewnątrz ma skomplikowaną strukturę, tak każde oprogramowanie komputerowe (w tym CMSy) działa dzięki setkom tysięcy linii kodu programistycznego, zwanego źródłowym.

Programiści mogą taki kod ujawnić publicznie (zazwyczaj za darmo), albo udostępniać tylko klientom, którym sprzedali swoje oprogramowanie. Ze względu na taką "otwartość kodu" (publiczną lub nie) systemy CMS (jak większość oprogramowania komputerowego) dzielą się na dwie kategorie.

  • Systemy o "otwartym kodzie źródłowym" (bardzo często zwane "open source"), których kod jest udostępniany publicznie, prawie zawsze za darmo, dzięki czemu używa ich mnóstwo osób. Duża liczba Internautów z dostępem do kodu źrodłowego tworzy (często za darmo) ogromne ilości wtyczek, szablonów (szat graficznych) i innych dodatków. Internauci szybko też wychwytują błędy bezpieczeństwa w kodzie, które by mogły zagrozić włamaniem na stronę, używającą danego CMSu. Drugą stroną medalu jest konieczność aktualizowania takiego systemu na bieżąco, właśnie ze względów bezpieczeństwa (przy okazji CMS zyskuje nowe możliwości). Na szczęście w popularnych CMSach aktualizacja sprowadza się do kliknięcia jednego przycisku i prawie nigdy nie powoduje problemów. W mniej popularnych CMSach aktualizacja może wymagać wiedzy programistycznej i pociągać za sobą dodatkowe koszty.
  • Systemy o "zamkniętym kodzie źródłowym", tworzone i rozwijane jako produkty danych firm. Kod takich CMSów jest znany tylko klientom firmy, u których ten CMS zastosowano. Mała liczba użytkowników systemu oznacza zazwyczaj mniejszą liczbę dostępnych dodatków (tworzy je głównie producent oprogramowania). Ponieważ kod rozwija tylko jedna firma, jest większa szansa, że są w nim błędy bezpieczeństwa. Kod ten jest jednak znany tylko wąskiemu gronu klientów, więc szansa na wykrycie i upublicznienie luki w bezpieczeństwie jest niewielka. W praktyce rzadko więc zachodzi potrzeba aktualizowania takiego CMSu, a czasami aktualizacja jest wliczona w cenę systemu. Ograniczone możliwości rozwoju dyskwalifikują jednak CMSy o zamkniętym kodzie w 95% przypadków.

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.